Počítače dětem

Minimální hardwarová konfigurace

Bohužel ne každý počítač či notebook je vhodný pro domácí výuku. Každý počítač musí být schopen s dostatečnou rychlostí pracovat v softwarových nástrojích Google Classroom a Microsoft Teams (více v článku Software vybrán) fungující přes internetový prohlížeč. Běžně používáme na počítačích dětem operační systém Windows 10, je možné celé řešení provozovat i na platformě Linux (vhodné pro méně výkonné stroje). 

Vhodný počítač a notebook je stroj s následující minimální konfigurací:

  • Procesor řady Intel Core i3 nebo silnější
  • Alespoň 2 GB operační paměti
  • Alespoň 100 GB volného místa na disku

Webkamera. Pokud počítač nebo notebook nemá  web kameru, webkameru můžete nahradit mobilním telefonem.

Zajištění internetového připojení. Pro provoz systému je třeba zajistit připojení k internetu, běžně toto zajišťujeme přes lokální wifi sítě (sousedská pomoc), lokálního poskytovatele internetu zapojeného do akce. Podali jsme žádost o spolupráci ze strany velkých poskytovatelů internetu. 

Darované počítače a díly. I když jsme moc rádi za každý darovaný kus techniky, tak každý dárce techniky by měl zvážit, zda taková technika skutečně pomůže v nějaké rodině k výuce. Protože počítače stavíme v našem prvním instalačním centru Chodov, kde máme i sklad dílů, oceníme také díly jako jsou monitory, wifi-routery, USB modem na sim karty, pevné disky SSD i HDD, klávesnice, myši, kabely (napájecí, propojovací, síťové), sety dílů (např. set základní desky, procesoru, grafické karty a paměti), licenci k Windows (licenční kód – nálepka k Windows 7, 8.1, 10) jako i další díly vhodné v výstavbě či upgrade počítače. Díly jsou využívány nejen k stavbě počítačů, ale jsou také zasílány do lokalit dobrovolníkům, aby tito mohli provézt upgrade nebo opravu počítače v rodině v nouzi.