Počítače dětem

dobrovolníci zachraňují počítače a pomáhají dětem

V Česku žije až 40 tisíc dětí ze sociálně slabších rodin, které nemají potřebnou IT techniku pro vzdělávání a zejména při distanční výuce nedokáží držet krok. Projekt Počítače dětem Nadačního fondu IT people během prvního roku existence pomohl více než 2 700 rodinám, kterým díky štědrým dárcům zapůjčil tisíce počítačů.

Celý projekt však nestojí jen na dárcích, patronech z řad slavných osobností a podpoře politické sféry, ale zejména na dobrovolnících. V centrále na pražském Chodově dennodenně pracují studenti dobrovolníci, kteří pomáhají dobré věci a sbírají cenné zkušenosti.

„Vzdělání je pro mě jednou z nejdůležitějších součástí života a každý by na něj měl mít právo. Dětem umožní dosáhnout jejich kariérních snů a cílů,“ vysvětluje osmnáctiletá Kristýna Pohanová, která je coby koordinátorka v kontaktu s rodinami a dárci.

Studentka Česko-anglického gymnázia však není sama. Na instalačním servisu se pod vedoucím dohledem Tomáše Reichla, studenta robotiky ČVUT, dennodenně repasují desítky kusů staré techniky od dárců z různých koutů České republiky, které se pak rozváží rodinám napříč republikou.

„Baví mě vymýšlet a realizovat úplně cokoliv, takže jsem rád, že si tu s klukama odpočinu, naučím se něco nového a udělám něco užitečného,“ těší Vaška Devátého. Kdo by si myslel, že se jedná o partičku „ajťáků podivínů“, bude na velkém omylu!

V instalačním středisku spolupracují nejen studenti IT oborů, ale také budoucí architekt či kadeřník. „Většinou se starám o repasování a instalaci darovaných počítačů. Práce s počítači mě baví, rád hraju i hry a chodím ven,“ říká jeden z dobrovolníků Patrik Sochor.

Většina ze studentů zareagovala na nabídku dobrovolnictví v projektu, při které se naučí novým věcem a pomůžou dětem, kterým v jejich vzdělání a snech může bránit jen špatná finanční situace v rodině.

Pomáhat však můžete i vy. Ať už darováním staré nepoužité techniky, finanční pomocí, nebo přiložit ruku k dílu v rámci celého projektu. Všechny informace najdete na www.pocitacedetem.cz.

Kdo pomáhá dětem?

Kristýna Pohanová, koordinátorka
Kristýna je studentkou Česko-anglického gymnázia, od kterého se ráda odreaguje sportem nebo hraním na klavír a saxofon. Ve svých 18 letech však pomáhá projektu Počítače dětem jako koordinátorka, proto je v kontaktu s rodinami a dárci. „Vzdělání je pro mě jednou z nejdůležitějších součástí života a každý by na něj měl mít právo. Dětem umožní dosáhnout jejich kariérních snů a cílů,“ vysvětluje, proč se přidala do týmu našeho charitativního projektu.

Jakub Knytl, instalační technik
Další posilou v týmu je Jakub, absolvent Střední průmyslové školy dopravní má na starosti kompletní přípravu IT techniky a dohled nad dalšími dobrovolníky spolu s Tomášem Reichlem. Dvacetiletý student se již několik let věnuje sportu na profesionální úrovni. Kromě veslování patří mezi jeho zájmy hra na saxofon a umělecká improvizace. Jak sám Kuba říká „Na projektu mě nejvíce baví technika, pomoc někomu dalšímu a taky parta fajn lidí“.

Václav Devátý, instalační technik
Student architektury Vašek je součástí instalačního centra, kde se baví a zároveň pomáhá dobré věci. „Baví mě vymýšlet a realizovat úplně cokoliv, takže jsem rád, že si tu s klukama odpočinu, naučím se něco nového a udělám něco užitečného,“ přiznává mladý technik, který přijímá darované počítače a třídí je, aby je s parťáky mohl repasovat pro obdarované rodiny.

Patrik Sochor, instalační technik
Pokud byste v našem týmu čekali jen ajťáky, budete na omylu! Patrik se totiž učí kadeřníkem, přesto má k počítačům velký vztah. „Většinou se starám o repasování a instalaci darovaných počítačů. Práce s počítači mě baví, rád hraju i hry a chodím ven,“ říká jeden z důležitých dobrovolníků.

Tomáš Řáda, servis a expedice
Na dobrovolnickou výzvu na našem webu reagoval také Tomáš, který má na starosti servis, balení a odesílání zásilek. Důvodem, proč ho naše nabídka zaujala, je jasný: „Studuju na elektrotechnické průmyslovce, takže mě práce s počítačem baví,“ přiznává vášnivý skejťák.

Bohumil Malý, technická podpora

Bohumil pracuje v bankovnictví a veškerý svůj volný čas věnuje pomoci projektu již od samotného počátku, kde se nyní zaměřuje na technickou podporu rodinám. „V projektu se angažuji, jelikož si uvědomuji, jak je celoživotní vzdělávání důležité a digitalizace je naše budoucnost“ dodává tatínek dvou dětí, který je aktivní a kromě „ajťáctví“ se věnuje i sportu. 

Matyáš Coufal, instalační technik 

Matyášovi je sedmnáct let a věnuje se počítačům odmalička.  Z tohoto důvodu studuje střední školu se zaměřením na IT obor, ve kterém vidí svojí budoucnost. Ze všeho nejvíce ho baví manuální část, tedy skládání a rozebírání počítačů a notebooků. Jak sám Maty říká „Všechny věci, co děláme v projektu, mě baví a rád se naučím i něco nového. Je zde super kolektiv lidí, kteří jsou ochotní a rádi pomůžou.“ 

Šimon Dratva, instalační technik 

Nejnovější posilou Instalačního centra je Šimon, devatenáctiletý absolvent gymnázia Voděradská, který v říjnu nastupuje do prvního ročníku na elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, obor robotika a kybernetika. Do projektu se přihlásil, jelikož zde uplatní svoji vášeň pro technologie a nadšení pro dobrou věc. „Mou dlouhodobou vášní je vytvářet věci z oblasti elektroniky, jako je Arduinem ovládané automatické zalévání rajčat na zahradě, nebo přes Wifi ovládané autíčko.“, dodává na závěr. 

KRISTÝNA POHANOVÁ

Komunikace s rodinami a dobrovolníky

Tomáš Řáda

Servis a expedice IT techniky

Václav Devátý

Rozvoz a vyzvedávání IT techniky

tomáš reichl

Vedoucí Instalačního centra

ŠIMON DRATVA

                                           Instalační technik

matyáš COUFAL

                                                 Instalační technik

patrik sochor

Instalační technik

Bohumil Malý

Technická podpora