Počítače dětem

herečka míša badinková předALA 10 počítačŮ ve škole

Přehrát video

Projekt Počítače dětem již řadu měsíců pomáhá potřebným rodinám, které nemají prostředky svým dětem pořídit výpočetní techniku, která se stala klíčovou součástí školní výuky. A i když distanční výuka již pro žáky a studenty skončila, počítače budou pro studium potřeba víc než kdy dříve. Projekt Počítače dětem pomáhá nejen rodinám zasaženým pandemickou krizí. Do budoucna se zaměříme na pomoc matkám samoživitelkám a dětským domovům.

Ve spolupráci s Nadací Nova a herečkou Míšou Badinkovou, známou ze seriálů TV Nova, Počítače dětem předaly výpočetní techniku desetileté Shagaf, žákyni 4. třídy základní školy. Spolu s rodinou se přestěhovala do České republiky ze Sýrie, kde rodina neměla vhodné a bezpečné podmínky pro výchovu a vzdělání svého jediného dítěte.

Rodina je kvůli jazykové bariéře znevýhodněná v zaměstnání, matka vůbec nemluví a nerozumí česky. Příjem do rodiny tedy přináší pouze otec, který pracuje ve skladu zboží, ten mluví česky dobře. Malá Shagaf hraje na kytaru, ráda tancuje, mluví česky, arabsky a s tatínkem se nově učí i italsky.

Rodina měla zapůjčený počítač ze školy, ale je zastaralý a dívka se nemohla téměř připojovat, navíc počítač musí po distanční výuce vrátit. A tak neskrývala nadšení, když se jí rozhodla pomoci Nadace Nova a počítač jí věnovat. Malá Shagaf se těší, jak se naučí psát všemi deseti na počítači a jak se bude s tatínkem věnovat italštině.

 

Míša Badinková předala ve škole také dalších 10 počítačů pro ostatní děti, jejichž rodiny si vlastní IT techniku nemohou dovolit a na konci školního roku musí zapůjčenou IT techniku od školy vrátit podobně jako rodina Shagaf.