Počítače dětem

dominik I DANIEL MAJÍ NEJEN SVŮJ POČÍTAČ, ALE I DOMOV

Sourozence Dominika a Daniela možná znáte z pořadu Mise nový domov.  Od té doby si tito kluci zažili pár nepříjemných situací, ale po naší návštěvě se štábem TV Nova, kdy jsme předali dospívajícím klukům techniku, jsme zjistili, jak se jim daří ve škole i v životě. 

Před pěti lety všechny diváky TV Nova chytil za srdce příběh dědečka, který se sám staral o své dva vnuky. Všichni tři se těsnali v nedůstojných podmínkách v malém panelákovém bytě. Byla to tenkrát moderátorka Tereza Pergnerová spolu s pořadem Mise nový domov, která jim podala pomocnou ruku a jejich byt kompletně zrekonstruovali.

Bohužel milující dědeček před pár lety zemřel, a tak dospívající kluci připadli do pěstounské péče dědečkova kamaráda. Ačkoliv to bylo velké přání Zdeňka Sporera, u pěstouna na kluky nečekalo štěstí a trvalo ještě dlouhou dobu, než znovu našli domov.

Bydlí momentálně se svým otcem. „Když děda umřel, šli kluci do pěstounské péče jeho kamaráda. Tam žili zhruba rok a nebylo to moc dobré, protože on se z nich snažil sedřít kůži. Byli mlácení, a pak šli do dětského domova,“ popisuje smutný příběh jejich otec Václav Halbich.

A jak se vlastně stalo, že najednou je má v péči on? „Jednoho dne mi někdo zaklepal na rameno, otočil jsem se a byl to můj syn. Od té doby jsme spolu. Proběhly také nějaké genetické testy a oba dva jsou na 99,99 % moji syni,“ dodává Halbich.

Dominik s Danielem tak bydlí u svého pravého otce, oba dva studují, a právě s tím jim jsme jim v projektu Počítače dětem pomohli. Kluci se totiž doteď museli střídat na jednom počítači ještě se synem partnerky jejich otce, a tak k výuce často používali pouze mobilní telefon.

„Dělali jsme úkoly, ale bylo to složitější, než je dělat přes počítač. Ty aplikace v telefonu nejsou tak dobré ke studiu,“ vysvětlují Dominik s Danielem vděčně. Nová technika v rodině jim pomůže i podle otce, který požádal Nadaci Nova o pomoc

Nadace Nova spolu s Projektem Počítače dětem už několik měsíců zajišťují pomoc v rodinách, které nemají prostředky na nákup techniky potřebné pro domácí studium. Pomáhejte i vy a zapojte se do projektu spolu s námi.