Počítače dětem

MAMINKA ZŮSTALA NA SEDM DĚTÍ ÚPLNĚ SAMA

Koronavirová krize se podepsala na životech a fungování mnoha rodin po celé České republice. Mnozí přišli o práci, jiní se dostali do složité životní nebo rodinné situace. Televize Nova skrze svou nadaci Nova pomáhá právě takovým rodinám, které koronavirová situace ovlivnila nejvíce.

„Můj školní den začíná tím, že ráno vstanu, udělám osobní hygienu a nasnídám se. Potom si sednu k mobilu a připojím se k výuce,“ začíná své vyprávění Anetka z Mostu. „Nejdříve paní učitelka vyvolává jednotlivě každého žáka, aby si udělala docházku,“ pokračuje. „Následně posloucháme výuku, ale na mobilním zařízení je to mnohem složitější a nefungují tam všechny funkce,“ postěžuje si Anetka na neoptimální situaci, ve které se nachází. O telefon se totiž střídá s dalšími čtyřmi sourozenci, kteří jsou již dostatečně staří, aby chodili do školy. Sourozenců má Anetka dohromady šest.

Největší problém Anetce dělá ruský jazyk, její sestře Kristýnce zase matematika a nyní začala bojovat s informatikou, která z mobilního přístroje nejde studovat. Nyní jí hrozí nedostatečné ohodnocení, neboť zadání, která vyžadují speciální příkazy možné zatím jen na počítačové klávesnici, například kombinace kláves ve spojení s dobře známou klávesou Control (Ctrl).

Anetka je velmi šikovná a skoro celý počítač si zvládla zapojit sama. Se zapojením počítače pomohl známý rodiny, který též nosí školní obědy zajištěné partnerskou nadací. Dětem nejvíce chybí spolužáci a oblíbené předměty, mezi kterými byl třeba tělocvik či plavání.

Maminka se nachází ve složité situaci. Její manžel a otec dětí nedávno zemřel, a tak zůstala na svých sedm ratolestí sama. Vychovává je v malém bytě o rozloze bez mála padesát metrů čtverečních a usiluje o stěhování do větších prostor. „Když se děti učí, bývá jich více v jedné místnosti a jedno z nich třeba má sluchátka,“ popisuje distanční výuku svých dětí maminka.

Nadace Nova spolu s Projektem Počítače dětem už několik měsíců zajišťují pomoc v rodinách, které nemají prostředky na nákup techniky potřebné pro domácí studium. Pomáhejte i vy a zapojte se do projektu spolu s námi.